Smog – jak wpływa na naszą skórę?

Czym jest smog?

Smog jest to zjawisko atmosferyczne powstałe w wyniku wymieszania się powietrza z dymem i  spalinami na skutek działalności człowieka. Smog jest toksyczny i nienaturalny. Odpowiadają za to fabryki, coraz większa liczba samochodów, palenie węglem, drewnem i innymi paliwami stałymi w piecach.

W skrócie można powiedzieć, że smog to „sztuczna mgła”, która powstała w wyniku szkodliwego działania człowieka na środowisko.

Przyczyny powstawania smogu.

Zanieczyszczenie powietrza, jakim jest smog, powstaje wskutek przedostawania się do atmosfery szkodliwych związków chemicznych, takich jak tlenki siarki i tlenek azotu oraz substancje stałe, czyli pyły zawieszone, a także kancerogenne wielopierścieniowe węglowodory aromatyczne (WWA).

Węglowodory aromatyczne to organiczne związki chemiczne, których główne źródła stanowią węgiel oraz ropa naftowa i jej pochodne (asfalt, koks, benzyna). Uwalniają się również w dymie tytoniowym i podczas spalania drewna. Grupa ta zdominowana jest przez bezno(a)piren oraz naftalen. Obecnie najwięcej udziału w smogu mają pyły PM 2,5 oraz PM 10.

Wymienione trucizny emitowane są do atmosfery i koncentrują w niej w różnym stężeniu, w zależności od zabudowy terenu, wilgotności powietrza i ukształtowania terenu. Tworzeniu się smogu sprzyjają na przykład położenie miasta w dolinie, duża wilgotność powietrza, zamglenie i brak wiatru.

Jaki wpływ ma smog na naszą skórę?

Skóra jest nie tylko opakowaniem ciała, ale też niezwykle ważnym organem. Izoluje od otoczenia, spełnia ważne funkcje podczas termoregulacji, bierze udział w gospodarce wodno-elektrolitowej, umożliwia wchłanianie niektórych substancji oraz pozwala oddychać. Jej powierzchnia, która u przeciętnego człowieka wynosi 1,5-2 m2 sprawia, że jest największym narządem występującym u człowieka. Wszelkie zanieczyszczenia oddziałujące na wierzchnią warstwę ciała mogą mieć także wpływ na cały organizm. Dzieje się tak, gdy składniki dymu smogowego zostaną przez nią zaabsorbowane i wprowadzone do ustroju człowieka. 

Dym smogowy to mieszanina wielu komponentów chemicznych, które oddziałując z promieniowaniem słonecznym, mogą ulec rozpadowi. Produktami tego rozpadu są między innymi substancje nazywane wolnymi rodnikami. Stanowią niezwykle reaktywne cząsteczki. Jeżeli dostaną się do organizmu, niszczą wszystko, co znajdzie się na ich drodze. Mają niewielkie rozmiary, które umożliwiają im wnikanie w głębsze warstwy skóry. Wówczas mogą być przyczyną stanów zapalnych, odwodnienia oraz ubytków na poziomie komórkowym. Innym skutkiem oddziaływania składników smogu jest ograniczenie dostępu tlenu, co powoduje utratę jej elastyczności i jędrności, pojawienie się zmarszczek (przedwczesne starzenie). Życie w zanieczyszczonym środowisku zwiększa również ryzyko wystąpienia zapaleń naskórka, które objawiają się w postaci wyprysków. Przesuszenie, wysypki czy trądzik to kolejne konsekwencje, z którymi mogą mierzyć się mieszkańcy skażonych okolic.

Skóra dojrzała jest o wiele bardziej narażona na negatywne oddziaływanie zanieczyszczeń powietrza ze względu na obniżenie zdolności walki z wolnymi rodnikami, za którą odpowiedzialny jest system odpornościowy.