Jak powinna wyglądać pielęgnacja skóry w okresie zimowym?

Ważna jest odpowiednia pielęgnacja, dzięki której skóra będzie odpowiednio przygotowana na interakcję z dymem. Ma to szczególne znaczenie w przypadku twarzy, szyi oraz dłoni. Oto sposoby walki ze skutkami smogu w kontakcie z naszą skórą.

1. Oczyszczanie skóry

Dokładne oczyszczanie wykonywane rano pomaga przygotować skórę do aplikacji warstwy ochronnej. Rytuał wieczornej pielęgnacji pomoże usunąć nie tylko makijaż czy pot, ale także wszelkie składniki smogu, które osiadły na cerze podczas dnia. Ze względu na to, że niektóre z nich są wyjątkowo „lepkie”, zwykłe przemycie twarzy wodą nie jest dostateczne, żeby je usunąć. Dlatego etap wieczornego oczyszczania należy wykonać dokładne, dwuetapowe oczyszczanie.

Równocześnie warto pamiętać, aby nie stosować preparatów, które mogą podrażnić warstwę rogową naskórka czy nadmiernie ją wysuszyć. Jej naruszenie mogłoby przyczynić się do głębszej penetracji przez wolne rodniki i w efekcie wywołania negatywnych efektów. Stosowanie łagodnych peelingów lub specjalnych szczoteczek przeznaczonych do oczyszczania skóry połączone z odpowiednią tonizacją, powinno być nieodzownym elementem ochrony przeciwsmogowej.

2. Neutralizacja wolnych rodników

Wolne rodniki osiadające na skórze są odpowiedzialne za większość zniszczeń wywoływanych przez zanieczyszczenie środowiska, jakim jest wymieszanie mgły z dymem i spalinami. Ich niszczycielskie działania mogą powstrzymać antyoksydanty (przeciwutleniacze). Należy je dostarczać do cery przede wszystkim od zewnątrz — poprzez stosowanie bogatego w te związki serum, np. zawierającego witaminę C, A lub E czy kwas ferulowy. Zastosowanie tego kosmetyku po porannej pielęgnacji pomoże w neutralizacji wolnych rodników podczas dnia. Wieczorna dawka przyczyni się do przyspieszenia procesów odbudowy tych elementów skóry, które uległy uszkodzeniu w wyniku ekspozycji na smog. Antyoksydanty dostarczane wewnętrznie (z pożywieniem czy suplementami) również odgrywają niezwykle ważną rolę w codziennej ochronie.

3. Nawilżanie i bariera hydrolipidowa

Odpowiednie nawilżenie skóry jest nieodzownym elementem rutynowej pielęgnacji. Dodatkowo interakcja ze składnikami smogu może sprzyjać jej odwodnieniu, dlatego silnie nawilżający preparat to kolejny obowiązkowy element ochrony. Środki kosmetyczne przeznaczone do stosowania na dzień powinny w swoim składzie zawierać filtry UV, które chronią nas przed fotostarzeniem. Przyczyniają się one nie tylko do zapobiegania oparzeniom słonecznym, ale także powodują, że chemiczne komponenty tego dymu osiadające na skórze, w mniejszym stopniu będą ją degradowały.

Odpowiednie oczyszczenie, stosowanie bogatego w antyoksydanty serum (lub kilka jego rodzajów) oraz codzienna aplikacja kremów nawilżających z filtrem przeciwsłonecznym wspomoże skórę w nierównej walce z zanieczyszczeniem powietrza.